Çikolata Kisti Tedavisi – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata Kisti Tedavisi

Endometrioma” olarak da bilinen çikolata kistleri; çikolataya benzer kahverengi, akışkan bir sıvı ile dolu kistlerdir. Kadınlarda en sık görülen kist türlerinden biridir. Çikolata kisti tedavisi, kistin büyüklüğüne ve neden olduğu şikâyetlere göre hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle yapılabilir.

Çikolata Kisti (Endometrioma) Nedir? Neden Olur?

Çikolata kistleri, içi adet kanına benzer, koyu renk ve kıvama sahip sıvı ile dolu olan kistlerdir. Çikolata kistlerinin başlıca nedeni ise endometriozis hastalığıdır. Çikolata kistleri farklı büyüklüklerde olabilirler. Büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre de farklı semptomlara neden olabilirler.

Endometriozis Nedir?

Endometriozis, temeli “endometrium”a dayanan bir kelimedir. Endometrium, rahim iç duvarını oluşturan dokudur. Endometriozis ise bu dokunun rahim dışında farklı bölgelerde de yerleşim göstermesidir. Genellikle yumurtalık ve tüpler ya da karın boşluğu bölgelerine yayılması sonucu oluşur.

Endometrium dokusu her ay adet kanamaları ile birlikte dışarı atılır. Ancak endometriozis hastalarında, dışarı atılamadığı için çevre dokularda enflamasyon oluşur. Aynı zamanda endometrioma yani çikolata kisti oluşumuna da zemin hazırlar.

Endometriozis Olan Her Kadında Çikolata Kisti Görülür Mü?

Endometriozis, çikolata kistlerinin başlıca nedenidir. Ancak endometriozis olan her kadında kesinlikle çikolata kisti de olur diyemeyiz. Endometriozis hastalarının yaklaşık %17 – 50’sinde çikolata kistleri görülür.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistleri bazı durumlarda herhangi bir belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastamız, rutin muayeneler sırasında, tesadüfen çikolata kistlerinden haberdar olurlar.

Çikolata kistleri, endometriozisin tüm tipik semptomlarına neden olabilir. Kasık bölgesinde yoğun ağrı ve kısırlık en yaygın belirtileridir. Kistler çok büyürse, kist çeperi yırtılabilir ve şiddetli ağrıya neden olabilir.

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konur?

Çikolata kisti tanısı, kadın doğum uzmanları tarafından yapılan, rutin muayenelerde kolayca konulabilir. Özellikle ultrason görüntülemeleri, kistin net bir şekilde görülmesini sağlar. Kadın doğum uzmanı hastanın şikâyetlerini dinledikten sonra, elde ettiği görüntü ve tetkiklerle çikolata kisti tanısı koyabilir.

Çikolata Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata kistlerinin tedavisinde kistin yapısı, büyüklüğü ve bulunduğu bölge önemlidir. Eğer çikolata kistleri herhangi bir şikâyete neden olmuyorsa, kanser şüphesi yoksa ve belli bir büyüklüğün altındaysa sadece takip edilmesi yeterli olabilir. Ancak kısırlık ya da adet ile ilgili sorunlara neden olan çikolata kistlerinin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bu noktada beslenme, yaşam tarzı, östrojen detoksifikasyon mekanizmlarının desteklenmesi, hormon bozucu toksin maruziyetinin azaltılması, ve ilaçlar ile medikal tedavi ya da cerrahi tedavi tercih edilebilir.

Çikolata kisti ameliyatları, genellikle laparoskopik cerrahi denilen, kapalı ameliyat yöntemi ile yapılır. Ancak kistlerin kalıcı bir tedavisinden söz etmek mümkün değildir. Çikolata kisti olan kadınlarda, kist tedavi edilse bile, ilerleyen yıllarda yeniden kist oluşumu söz konusu olabilir. Bu nedenle tedavinin doğru planlanması oldukça önemlidir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi