Dolgu ve Yağ Uygulamaları – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Dolgu ve Yağ Uygulamaları

Dolgu ve Yağ Uygulamaları

Her geçen gün daha fazla sayıda kadın tarafından tercih edilen genital estetik uygulamalar, genital bölgede meydana gelen deformasyonların giderilmesinde başvurulan yöntemlerdir. Bu yöntemlerden biri olan dolgu ve yağ uygulamaları; genital alanda ilerleyen yaşla birlikte meydana gelen kırışıklık, sarkma ve çöküntülerin giderilmesini sağlar. Genital bölgeyi oluşturan birçok farklı alanda, enjeksiyon yöntemiyle gerçekleştirilen dolgu ve yağ uygulamaları, daha genç bir görüntü elde edilmesine katkı yapar. Aynı zamanda, dokuların tahrip olmasıyla ortaya çıkan, cinsel haz alamama, orgazm olma güçlüğü gibi problemlerin tedavisinde de, dolgu ve yağ uygulamalarına başvurulabilir.

Kadınlarda dış genital bölge, vulva, büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vajinadan oluşur. Bu alanlarda, genetik faktörlere bağlı olarak veya ilerleyen yaşla beraber, dokularda deformasyonlar oluşabilir. Gebelik ve yapılan doğumlar da, bu deformasyonların oluşmasında etkili olmaktadır.

Genital bölgede sarkmalar, kırışıklıklar, çöküntü ve şekil bozuklukları oluştuğunda, genital estetik uygulamalardan biri olan dolgu ve yağ uygulamalarına başvurulabilir. Bu sayede, hem bölgede oluşan şekil bozuklukları giderilirken, hem de dokuların hasar görmesi nedeniyle azalan cinsel haz, tekrardan artırılabilir. Böylece, deforme olmuş görüntü nedeniyle oluşan özgüven kaybı gibi problemler ortadan kaldırılmış olur. Bu durum, cinsel istekte de artış yaşanmasını sağlayabilir. Çöküntü meydana gelen dokuların, dolgu ve yağ uygulamaları ile gençleştirilmesi, alınan hazzı artırarak, orgazm güçlüğü gibi problemlerin de çözümüne katkı sağlar.

Dolgu ve Yağ Uygulamaları Hangi Bölgelere Yapılır?

Genital dolgu ve yağ uygulamalarının en sık uygulandığı alanlardan bir tanesi, dış dudaklardır. Genital alanın dış kısmında bulunan bu dudaklar, labia majora veya labia externa olarak da bilinirler. Dış dudaklar, ilerleyen yaş gibi faktörlerle sarkabilir. Bu durumda, dış dudaklara yapılan dolgu işlemi ile bu sarkma ve kırışıklık görüntüsü giderilir. Dış dudak dolgusu olarak bilinen bu işlem, labium majus enjeksiyonu veya labia majora dolgusu olarak da adlandırılır.

Dış Dudak Dolgusu Nedir?

Dış genital alanda yer alan büyük dudaklar, genetik faktörler, yaşlanma, gebelik ve doğum gibi nedenlere bağlı olarak, deforme olabilir. Sarkık ve kırışık bir görüntüye neden olan bu deformasyon, büyük dudaklardaki cilt dokusunun direncini kaybetmesi ile ortaya çıkar. Kolajen bağ dokusunun güçlü olup olmaması da, ortaya çıkan bu deformasyon üzerinde etkili olan bir faktördür. Sigara, alkol gibi zararlı maddelerin tüketimi, geçirilen cilt hastalıkları, mantar enfeksiyonları ve sık kilo alıp verme de bu sarkmaya neden olabilir. Menopoz döneminde, ilerleyen yaşla beraber, dış dudaklarda çökme, sarkma veya kırışıklık oluşabilir. Bu gibi durumlarda, dış dudaklara dolgu uygulaması yapılması, ortaya çıkan deformasyonun giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Dış Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Vajina dış dudak dolgusu, bu bölgeye hyaluronik asit veya yağ enjektesi yapılması ile gerçekleştirilir.

  • Genital Hyaluronik Asit Enjeksiyonu: Büyük dudakların her ikisine de, enjeksiyon yöntemi ile hyaluronik asit dolgusu yapılır. Bu sayede, dış dudaklardaki sarkma giderilmekte ve dudaklar daha dolgun bir görüntüye kavuşmaktadır.
  • Genital Yağ Enjeksiyonu: Bu yöntemde, vücudun farklı bir bölgesinden alınan yağ dokusu, dış dudaklara enjekte edilir. Genellikle karın, iç bacaklar veya kalçadan liposuction yöntemi ile alınan yağ, dış dudaklara lypofilling kanülü kullanılarak enjekte edilir.

Her iki yöntemde de, dış dudaklarda oluşmuş çöküntü ve sarkmanın giderilmesi amaçlanır. Ancak, gerçekleştirilen dolgular ortalama 6 ay kalıcılığa sahip olduğundan, etkisi geçen dolgu uygulamasının yenilenmesi gerekir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi