Hudoplasti – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Hudoplasti

Hudoplasti

Hudoplasti; klitoris bölgesine yapılan estetik müdahaledir. Özellikle son yıllarda, genital estetik uygulamaları tercih eden kadınların sayısı, her geçen gün hızla artmaktadır. Bu uygulamalardan biri olan hudoplasti, kadınlarda genital bölgede yer alan ve cinsel haz üzerinde büyük bir etkisi bulunan klitoriste meydana gelen deformasyonların giderilmesi işlemidir. Özellikle cinsel hazda azalma, orgazm olmada güçlük, cinsel isteksizlik gibi problemler yaşayan kadınlarda başvurulabilecek bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Klitoris üzerindeki derinin olması gerekenden büyük olması, cinsel hazda azalmaya neden olabilir. Hudoplasti ile bu fazla deride meydana gelen kırışıklıkların giderilmesi ile birlikte, cinsel hazda artış yaşanması amaçlanır.

Hudoplasti Nedir?

Son yıllarda, hızla gelişen teknolojinin de etkisiyle, genital estetik uygulamalar daha da yaygın ve kolay bir hale gelmiştir. Sayıları hızla artan oranda kadın, genital estetik uygulamalara başvurarak, genital bölgede meydana gelen şekil bozukluğu ve deformasyonların giderilmesini tercih etmektedir.

Kadınlarda genital bölge; klitoris, vulva, iç ve dış dudaklar, vajina gibi alanlardan oluşur. Bu bölgelerde meydana gelen deformasyonlar ve var olan şekil bozuklukları, kadınlarda psikolojik problemlere yol açabilir. Özgüven kaybı yaşayan hastalarda, zamanla cinsel isteksiz gelişebilir. Ayrıca, dokulardaki deformasyon nedeniyle cinsel hazda azalma ve orgazm olmada güçlük ortaya çıkabilir. Bu tür durumların giderilmesi için genital estetik uygulamalardan yararlanılır.

Klitorisin üzerinde bulunan derinin olması gerekenden büyük olduğu hastalarda, cinsel haz almada güçlük yaşanabilir. Hudoplasti ile klitoristeki deride meydana gelen kırışıklıklar giderilir. Bu sayede, hem bu bölgeye daha estetik bir görüntü kazandırılmış, hem de cinsel uyarılma artırılmış olur. Cinsel uyarılmanın daha fazla olması, cinsel birliktelik esnasında alınan hazzın da artmasını sağlar. Böylece orgazm güçlüğü yaşayan hastaların, yaşadıkları sorun ortadan kaldırılabilir.

Klitoriste Deformasyona Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Klitoriste meydana gelen şekil bozuklukları, biyolojik faktörlere bağlı olarak, doğuştan olabilir. Aynı zamanda, ilerleyen yaş, yaşanan kilo değişimleri, gebelik ve doğum gibi faktörlere bağlı olarak, zamanla bu bölgede deformasyonların oluşması da mümkündür.

Hudoplasti estetiği, genellikle labioplasti ile beraber yapılır. Labioplasti esnasında genital dudakların yeniden şekillendirilmesinden sonra, klitoriste kırışıklık görülebilir. Genital dudakların küçültülüp toparlanması, klitorisin kabarık bir görüntüye sahip olmasına neden olabilir. Bu nedenle, labioplasti uygulanan hastalarda, genellikle hudoplastiye de başvurulur.

Labioplasti Nedir?

Kadınlarda genital bölgede yer alan iç ve dış dudaklar, labium olarak adlandırılır. Bu dudak yapısında biyolojik faktörlere bağlı olarak veya zamanla sarkma ve deformasyon görülebilir. Sarkık, asimetrik ve büyük dudaklar, labioplasti ile küçültülüp, toparlanabilir.

Bu işlem esnasında, dudak yapısının küçültülmesi sonucunda, klitoris daha kabarık kalarak, şişkin bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Bu durum, hastalarda estetik açıdan rahatsızlık uyandırıcı bir duruma neden olabilir. Bu nedenle, labioplasti uygulanan hastalarda, klitorisin de dudak yapısına uygun olarak yeniden şekillendirilmesi gerekebilir.

Hudoplasti Nasıl Yapılır?

Hudoplasti operasyonu, hastalar lokal veya genel anestezi altındayken gerçekleştirilir. Damar yolundan verilen sedatif ilaçlar yardımı ile hastaların derin bir uyku halinde tutulması da mümkündür. Anestezi uygulandığı için hastalarda hudoplasti esnasında, herhangi bir ağrı veya acı hissi oluşmaz.

Labioplasti ile dudak yapısı tekrardan şekillendirildikten sonra, cerrahi teknikler kullanılarak, klitoris üzerindeki kırışıklıklar giderilir. Buradaki cinsel uyarılmayı olumsuz etkileyecek fazla deri çıkartılır. Böylece, klitorisin kabarık ve şişkin görüntüsü giderilmiş olur.

Hudoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hastalar genellikle, hudoplastinin gerçekleştirildiği gün içerisinde taburcu edilirler; hastanede kalınması gerekmez. Operasyondan sonraki birkaç gün içerisinde, hastalar gündelik yaşantılarına dönebilirler. Ancak, ameliyattan sonraki süreçte, operasyon bölgesi tam olarak iyileşene kadar, enfeksiyon riskine karşı hijyene önem verilmesi gerekir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi