Labioplasti – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti; genital bölgede bulunan iç ve dış dudaklarda oluşan şekil bozukluklarının giderilmesinde başvurulan genital estetik işlemdir. Kadınlarda genital bölgede biyolojik faktörlere veya zamana bağlı olarak gelişen deformasyonlar, çeşitli genetik estetik uygulama ve operasyonlar ile giderilebilir. Son yıllarda gittikçe artan sayıda kadın tarafından tercih edilen genital estetik, genital bölgede oluşan deformasyonlar nedeniyle gelişen psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemlerden biri olan labioplasti, labium adı verilen iç ve dış dudaklarda meydana gelen sarkma ve asimetri gibi şekil bozukluklarının giderilmesinde başvurulan bir operasyondur.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, her geçen gün daha fazla kadın tarafından tercih edilen genital estetik uygulamalar içerisinde en sık başvurulan yöntemlerden biridir. Kadınlarda genital bölge, vajina, vulva, iç ve dış dudaklar, klitoris gibi alanlardan oluşur. Bu alanlarda meydana gelen deformasyonlar, genital estetik ile giderilebilir. Labioplasti ise labium olarak adlandırılan dudak bölgesinde meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesine başvurulan estetik işlemdir.

Genital bölgedeki iç ve dış dudaklar, genetik faktörlere bağlı olarak büyük yapılı olabilmektedir. Aynı zamanda ilerleyen yaş, geçirilen hastalıklar, gebelik ve doğum gibi birçok faktöre bağlı olarak, dudaklarda sarkma ve asimetri oluşabilir. Büyük, sarkık ve asimetrik dudak yapısı, labioplasti ile toparlanıp, küçültülür ve dudaklardaki asimetri giderilir.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, hastalar anestezi altındayken gerçekleştirilir. Genellikle, hastalara damar yolundan verilen sedatif ilaçlar yardımı ile hastaların derin bir uyku halinde tutulması sağlanır.

Labioplasti ameliyatı sırasında, iç ve dış dudaklar hastanın anatomik yapısına en uygun olacak şekilde ve hasta tercihleri de dikkate alınarak, küçültülüp toparlanır. Böylece, dudaklarda oluşmuş şekil bozukluğu giderilerek, sarkık görüntü ortadan kaldırılmış olur.

Labioplasti operasyonu esnasında dudakların küçültülüp toparlanması işlemi, cerrahi tekniklerle gerçekleştirilir. Kullanılan özel ipliklerle, cerrahi dikişler atılarak işlem tamamlanır.

Labioplasti Ne Kadar Sürer?

Labioplasti ameliyatı, hastadan hastaya değişmekle beraber, ortalama olarak 30-60 dakika içerisinde tamamlanır. Kısa sürede tamamlanan bir operasyondur ve hastalar, operasyonun gerçekleştirildiği gün taburcu edilir. Bu nedenle labioplasti, kolay uygulanabilir bir operasyon olması nedeniyle, hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Labioplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Labioplasti ameliyatından sonra hastalar, birkaç saat hastanede müşahede altında tutulurlar. Herhangi bir komplikasyonun gelişmemesi halinde, aynı gün içinde taburcu olmak mümkündür. Hastaların 1-2 gün içerisinde gündelik yaşantısına geri dönebilmesi beklenir. Ancak, tam olarak iyileşme süresi, ortalama 30 gündür.

Ameliyat esnasında kullanılan cerrahi iplikler, kendiliğinden eriyip kaybolan bir yapıda olduğu için ameliyattan sonra dikiş aldırmaya gerek kalmaz. Ancak, ameliyat bölgesinin tam olarak iyileşmesi için gereken süre boyunca, hijyene dikkat edilmesi gerekir.

Labioplasti sonrasında, vulvada kızarıklık ve şişlik olabilir. Hekiminizin tavsiye etmesi halinde, vulvaya soğuk kompres uygulayarak bu şişlik ve kızarıklığı hafifletebilirsiniz.

Operasyondan sonraki 4-6 hafta boyunca, enfeksiyon gelişimine engel olmak için;

  • Küvette oturarak banyo yapılması tavsiye edilmez; ayakta duş alınması önerilir,
  • Deniz, havuz, hamam, sauna gibi ortamlarda bulunulması önerilmez.
  • Genital bölgeyi zorlayabilecek aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bu nedenle, bisiklet, motosiklet, at biniciliği gibi genital bölgede baskı oluşturabilecek faaliyetlerden kaçınılması gerekir. Ayrıca, spor esnasında yapılan esneme hareketlerinin genital alana zarar vermemesine dikkat edilmelidir.
  • Bölgede tamamen iyileşme olana kadar, cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonraki kontrol muayenesinde, hekiminizin onay vermesi durumunda cinsel perhizi bırakabilirsiniz.

Labioplasti Sonrası His Kaybı Yaşanır Mı?

Labioplasti sonrasında, kalıcı bir his kaybı oluşmaz. Hastaların cinsel hayatlarını olumsuz etkileyecek bir durum gelişmemekte; tersine hastalarda özgüvenin artması cinsel hayata olumlu katkılar sağlamaktadır.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi