Kızlık Zarı Muayenesi – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi; hymen olarak adlandırılan kızlık zarında oluşabilecek hasar ve yırtılmaların, bir hekim tarafından tıbbi olarak değerlendirilmesidir.

Vajina girişinin birkaç santim içerisinde bulunan hymen, dışarıdan vajinaya bir giriş olması ile yırtılır. Bu yırtılma sonucunda, genellikle hafif bir kanama görülür. Bu durum, halk arasında bekâretin bozulması anlamını taşır. Hymenin toplumsal açıdan bekâreti simgeleyen bir anlam taşıması nedeniyle evlilik öncesi hymenin zarar görmesi, kadınlar üzerinde stres ve baskıya neden olabilir.

Kızlık zarı, birçok farklı biçimde olabilmektedir. Ancak genellikle, yarım ay biçiminde ve delikli bir yapıya sahiptir. Deliksiz, küçük delikli, birden fazla delikli veya bölmeli olabileceği gibi, esnek bir yapıda da olabilir. Ayrıca, birçok kadında hymen dokusunun olmadığı da bilinmektedir. Bu nedenle, tek tip bir hymen yapısından bahsetmek doğru olmaz.

Hymen yapılarındaki bu çeşitlilik, her ilk cinsel birliktelik deneyiminde mutlaka kanama olmayabileceğini de bize gösterir. Ancak, ilk cinsel birliktelikte kanama olmaması, kadınlar üzerindeki bekâret baskısı nedeniyle istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Bu nedenle, ilk cinsel birlikteliklerinde kanama olacağından emin olmak isteyen veya hymen dokusunun zarar görmüş olabileceğini düşünen hastalar, kızlık zarı muayenesine başvurmak isteyebilirler.

Kızlık zarı muayenesi bekâret kontrolü olarak da adlandırılır. Yalnızca hastanın isteği ile gerçekleştirilir ve elde edilen sonuçlar, hasta dışındaki üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Muayene için ilk olarak, hastalar jinekolojik muayene masasına alınırlar. Hymen dokusu, üzerinde yırtık ve çentik olup olmadığı açısından değerlendirilir. Hymen dokusu, genetik faktörler nedeniyle doğuştan çentikli olabilir. Yarım yırtık olarak da adlandırılan bu çentikler, vajinaya alınan darbeler veya travmaya neden olacak hareketler sonucunda da oluşabilir. Yapılan muayene ile yaşanacak ilk cinsel birliktelikte penetrasyon esnasında kanama olup olmayacağı belirlenir.

Yapılan muayenede, hymen dokusunda yırtılma tespit edilen hastalar, istedikleri takdirde kızlık zarı dikimine yönlendirilebilir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi