Genital Estetik – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Genital Estetik

Genital Estetik

Genital estetik; genital alanda meydana gelen şekil bozukluklarının giderildiği uygulamalardır. Kadınlarda genital bölge, vajina, klitoris, iç ve dış dudaklardan oluşur. İç ve dış genital bölgenin her ikisinde de deformasyonlar görülebilir. Bu deformasyonlar, genetik olabileceği  gibi zamanla yıpranan dokular nedeniyle de oluşabilir. Özellikle son yıllarda kadınların daha yoğun olarak tercih etmeye başladığı bu uygulamalar, daha sağlıklı bir cinsel hayatı mümkün kılmaktadır. Hastalarda mevcut olan şekil bozukluklarının giderilmesi, özgüven kazanımı ve cinsel istekte artışı da beraberinde getirir.

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, son yıllarda gittikçe artan sayıda kadının tercih ettiği, jinekolojik estetik operasyonları kapsar. Kadınlar arasında cinsel anlamda yaşanan bilinçlenme ile birlikte, daha iyi bir cinsel hayata ulaşmak için birtakım yöntemlere başvurma oranları gittikçe artmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de, genital estetik uygulamalardır.

Genital estetik, kadınlarda genital bölgeyi oluşturan vulva, vajina, klitoris, iç ve dış dudaklar gibi bölgelerde oluşan şekil bozukluklarının giderildiği uygulamalara verilen isimdir. Bu bölgelerde görülen şekil bozuklukları, genetik nedenlerle doğuştan olabileceği gibi dokuların zamanla yıpranması ile de gelişebilir. Ortaya çıkan deformasyonlar, özgüven kaybı gibi psikolojik problemlere yol açabilir. Ayrıca, genital dokuların zarar görmesi, cinsellikten alınan hazzı da oldukça azaltır. Cinsel hazda azalma olması sonucunda, orgazm olma güçlüğü ve cinsel isteksizlik gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Ortaya çıkan bu gibi sorunların tedavisinde, genital estetik uygulamalardan yararlanılarak dokularda oluşan deformasyonlar giderilebilir. Bu anlamda en sık başvurulan genital estetik operasyonlar;

  • Vajinoplasti,
  • Labioplasti,
  • Hudoplasti,
  • Dolgu ve yağ uygulamaları,
  • G noktası büyütme,
  • Hymenoplasti,
  • Genital PRP olarak karşımıza çıkar.

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti, en sık başvurulan genital estetik uygulamalardan bir tanesidir. Vajina daraltma operasyonu veya vajina gençleştirme olarak da bilinir. Vajen içerisindeki dokuların ilerleyen yaş, yapılan doğumlar gibi faktörlere bağlı olarak zamanla deforme olması durumunda, vajinoplastiden yararlanılır. Operasyon kapsamında, vajen içerisindeki yıpranmış dokular cerrahi tekniklerle tekrardan sıkılaştırılır. Vajen içi dokuların tekrardan sıkılaştırılıp güçlendirilmesi ile beraber, vajina daraltılmış olur. Bu durum, cinsel birliktelik esnasında alınan hazzın da artmasına olanak tanır.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, iç ve dış dudakta meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesinde başvurulan cerrahi operasyondur. İç ve dış dudaklar, labium olarak adlandırılır. Labium genetik olarak sarkık bir yapıda olabileceği gibi zamanla da yıpranabilir. Büyük, sarkık ve asimetrik dudaklar, labioplasti operasyonu ile küçültülüp toparlanır.

Hudoplasti Nedir?

Hudoplasti, klitoriste yapılan estetik operasyondur. Genellikle labioplasti ile birlikte başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Hudoplasti ile birlikte, klitoris bölgesindeki kırışıklıklar giderilerek, bu bölgedeki haz alma fonksiyonu artırılır.

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Genital estetik uygulamalar, birden fazla operasyonu kapsar. Genital alanın tümünde, şekil bozukluklarının giderilmesi için farklı genital estetik uygulamalardan yararlanılması mümkündür.

Gerçekleştirilecek olan operasyonun türüne göre genital estetik, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Vajinoplasti, labioplasti gibi uygulamalarda, genellikle hastaların sedatif ilaçlar yardımı ile derin bir uyku halinde tutulması tercih edilir. G noktası büyütme ve O noktası büyütme gibi dolgu uygulamalarında ise lokal anestezi tercih edilebilir.

Genital estetik uygulamalar da diğer tüm tedavi ve operasyon süreçleri gibi bireysel olarak planlanılması gereken süreçlerdir. Hastaların detaylı olarak muayene edilmesinden sonra, gerçekleştirilecek olan operasyonlara ve başvurulacak olan yöntemlere karar verilir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi