Vajinoplasti – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti; genital estetik uygulamalar arasında en sık tercih edilenlerden biri olarak karşımıza çıkar. Vajina daraltma veya vajina gençleştirme olarak da bilinen bu uygulamada, vajen içerisindeki deforme olmuş dokular, cerrahi tekniklerle sıkılaştırılır. Vajen içerisindeki kas ve bağ dokusu, ilerleyen yaş, yapılan doğumlar gibi faktörlere bağlı olarak zamanla yıpranabilir. Bu durum sonucunda, vajinada genişleme ve sarkma olması söz konusu olabilir. Ayrıca, genetik faktörler de, vajen içindeki dokularda gevşeme ve sarkma olmasına neden olabilir. Bu durum, cinsel birliktelikten alınan hazzın azalmasına ve orgazm olmada güçlük yaşanmasına neden olabilir. Vajinoplasti ile yıpranmış olan dokular tekrardan sıkılaştırılarak, vajina daraltılır. Bu sayede, cinsellikten alınan hazzın artması sağlanır.

Vajinoplasti Nedir?

Vajina, kadın üreme sisteminin bir parçasıdır. Cinsellikten alınan haz söz konusu olduğunda, önemli bir bölge olarak karşımıza çıkan vajina, vajen girişi ile başlayarak rahme kadar uzanan bir kanaldır. Kas dokusundan oluşan bu kanal, esnek bir yapıdadır. Vajinal doğum ve cinsel birliktelik esnasında esneyerek genişleyen bu kanal, esnek kas dokusu sayesinde tekrardan eski halini alır. Ancak, ilerleyen yaş, gebelik ve doğum gibi faktörler neticesinde, vajen içindeki kas dokusu yıpranabilir. Bu yıpranmayla birlikte ortaya çıkan deformasyon sonucunda vajina da sarkma ve genişleme olabilir. Vajen içindeki dokuların deforme olması ve vajinadaki genişleme, cinsel birliktelikten alınan hazzı azaltabilir. Bu durum ise kadınlarda cinsel istekte azalma ve orgazm olmada güçlük gibi problemlere yol açabilir.

Bu gibi sorunların ortaya çıkması durumunda, vajinoplasti operasyonu ile vajen içi dokular tekrardan sıkılaştırılarak, vajinanın daraltılması mümkündür. Bu sayede, cinsel birliktelik esnasında vajinanın penisi sarma kapasitesi tekrardan artmış olacağı için cinsellikten alınan hazda da artış görülür. Böylece, cinsel istekte artış sağlanırken, orgazm olma güçlüğünün de önüne geçilmiş olur.

Vajinada Genişleme Neden Olur?

Vajina, kas dokusundan oluşan bir organdır ve belirli bir esneme kabiliyetine sahiptir. Ortalama genişliği 2-3 cm olan vajina, vajinal doğum esnasında 15 cm’e kadar esneyerek genişler. Sonrasında ise ortalama genişliğine tekrardan döner. Vajinanın bu esneme ve tekrardan toparlanma kabiliyetini yitirmesine yol açan başlıca faktörler;

  • İlerleyen yaş,
  • Zorlu doğumlar,
  • Çok sayıda doğum yapılması,
  • Genetik faktörler olarak sıralanabilir.

Tüm bu faktörlere bağlı olarak vajen içindeki dokular zamanla yıpranıp sarkabilir. Vajinoplasti operasyonu ile sarkmış dokular cerrahi teknikler yardımı ile onarılır.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti, hastalar anestezi altındayken gerçekleştirilir. Operasyon esnasında hastalar genellikle sedatif ilaçlar yardımı ile derin bir uyku halinde tutulurlar. Alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekim, vajen içindeki yıpranmış dokuları cerrahi tekniklerle tekrardan sıkılaştırır.

Vajinoplasti Sonrasına Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Vajinoplasti sonrasında hastalar, genellikle birkaç saat müşahede altında tutulduktan sonra, aynı gün içinde taburcu edilirler. Hastaların operasyondan sonraki 1-2 gün içerisinde gündelik hayatlarına dönebilmesi beklenir.

Vajinoplasti sonrasında, enfeksiyon riskinden kaçınmak için operasyon bölgesinde hijyene özel olarak dikkat edilmesi gerekir. Ameliyat sonrasındaki 4-6 hafta boyunca;

  • Küvette oturarak banyo yapılması tavsiye edilmez, ayakta duş önerilir.
  • Deniz, havuz, sauna, hamam gibi ortamlara girilmemesi gerekir.
  • Bu süre zarfında cinsellikten kaçınılması önerilir. Operasyondan sonra gideceğiniz kontrol muayenesinde hekiminiz, tamamen iyileşme gerçekleştiğinde, cinsel perhizi kaldıracaktır.

Ameliyat esnasında genellikle kendiliğinden eriyen dikiş ipleri tercih edilir. Bu nedenle operasyondan sonraki süreçte dikiş aldırmaya gerek kalmaz. Ancak kontrol muayenesinin aksatılmaması önerilir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi