Miyom Ameliyatı – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Miyom Ameliyatı

Miyom Ameliyatı Ankara

Miyom ameliyatı; cerrahi teknikler kullanılarak, rahimdeki miyomların alınması işlemidir. Miyom, rahimdeki kas dokusunda görülen büyüme sonucunda oluşan kitlelere verilen isimdir. Rahim, düz kas hücrelerinden oluşan bir yapıya sahiptir. Bu kas hücrelerinde meydana gelen çoğalmalar sonucunda, miyomlar ortaya çıkar. Genellikle iyi huylu olmalarına karşın, hastalarda yaşam kalitesini düşüren ve sağlık açısından risk teşkil eden şikâyetlere neden olan miyomlar, cerrahi müdahale ile alınabilir. Miyom ameliyatı olarak bilinen bu cerrahi operasyon, alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum hekimi tarafından gerçekleştirilir.

Yazımızın devamında miyom ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara miyom ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Zehra Kalınlı’dan randevu alabilirsiniz.

Miyom Nedir?

Miyomlar; rahmin içerisinde veya üzerinde oluşabilen kitlelerdir. Rahmin kas dokusundaki hücre çoğalmaları ve büyüme nedeniyle ortaya çıkarlar. Genellikle iyi huylu kitlelerdir ve hastalarda herhangi bir belirtiye neden olmayabilirler. Bu tür herhangi bir şikâyete yol açmayan miyomlar, genellikle rutin jinekolojik muayeneler esnasında teşhis edilirler. Ancak, bazı hastalarda yaşam kalitesini olumsuz etkileyen belirti ve şikâyetler de görülebilir.

Genellikle aktif üreme çağında, ergenlik ve menopoz arasındaki dönemde ortaya çıkan miyomlar, östrojen hormonunun etkisiyle büyürler. 35 yaş ve üzeri kadınlarda miyoma rastlanma sıklığı, %20’dir. Menopoz sonrasında düşen östrojen seviyeleri nedeniyle, miyomlar genellikle küçülür. Menopoz sonrasında da büyümeye devam eden miyomlar, habisleşme ihtimali olması nedeniyle kontrol altında tutulmalıdır.

Miyom Türleri Nelerdir?

Miyomlar, rahimde oluştukları bölgeye bağlı olarak farlı türlere ayrılırlar;

  • Rahim içi dokunun altında ortaya çıkan miyomlar, submuköz miyom olarak adlandırılır. Hastalarda yoğun kanama yaşanmasına neden olabilirler.
  • Rahmin orta tabakasında oluşan miyomlar, intramural miyom olarak adlandırılır. En sık karşılaşılan miyom türü olan intramural miyomlar, hastalarda ağrı ve kanama şikâyetlerine neden olabilir.
  • Rahmin dışındaki kas dokuda ortaya çıkan miyomlar, subseröz miyom olarak adlandırılır. Hastalarda karnın bir tarafının daha şişkin görünmesine neden olabilirler.
  • Rahme dışarıdan bir sap vasıtasıyla bağlı olan miyomlar ise saplı miyom olarak adlandırılır. Bu tür miyomların kendi etrafında dönemleri sonucunda, hastalarda şiddetli ağrılar görülebilir.

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom tedavisi, hastada görülen semptomlar, miyomun büyüklüğü, yerleşim yeri, hasta öyküsü gibi birçok farklı faktör göz önünde bulundurularak planlanır. Belirti vermeyen ve  küçük olan miyomların, hastada herhangi bir şikâyete yol açmadığı durumlarda, miyomlar düzenli kontrollerle takip altında tutulabilir. Ancak, yoğun ve uzun süreli adet kanamaları, şiddetli ağrılar, kısırlık,  gibi şikâyetlerin var olması durumunda, miyom ameliyatına başvurmak önerilebilir.

Miyom ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Zehra Kalınlı’dan randevu alabilirsiniz.

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Miyom Ameliyatı, kapalı veya açık ameliyat biçiminde yapılabilir. Açık ameliyatta, hastaların karın bölgesine atılan kesinin büyük olması nedeniyle, herhangi bir engel teşkil eden durum olmadığında, genellikle kapalı ameliyat tercih edilir.

Miyom Ameliyatı Nedir?

Kapalı miyom ameliyatı, hastaların batın bölgesine yapılan ortalama 1-2 santimetre boyundaki kesilerle gerçekleştirilir. Laparoskopik ameliyat olarak da adlandırılan bu yöntemde yapılan kesilerden ilki, laparoskop isimle kameranın karın içine yerleştirilmesine imkân verir. Bu sayede, iç doku ve organlardan görüntü elde etmek mümkün olur. Açılan diğer 2 veya 3 kesiden ise operasyon esnasında kullanılacak olan cerrahi aletler içeriye yerleştirilir.

Kesi alanının dar olması, operasyonda gelişebilecek komplikasyon riskini azaltır. Hastaların iyileşme sürecini kısaltır ve dikiş izi kalacak olan alanın daralmasını sağlar. Bu da, hastalarda oluşan estetik kaygıların büyük oranda giderilmesi için önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar.

Ankara Miyom Ameliyatı Fiyatları

Miyom ameliyatı, birden fazla yöntemle gerçekleştirilebilir. Hasta için en doğru tedavi ve operasyon yöntemine, hasta özelinde karar verilir. Bu nedenle tedavi süreci ve fiyatları, hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ankara miyom ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi