Gebeliğe Hazırlık – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Gebeliğe Hazırlık

Gebeliğe Hazırlık

Anne adayının bedensel olarak gebeliğe hazır hale gelmesi, hem anne hem de bebek sağlığının maksimum düzeyde tutulmasını sağlar. Ayrıca ebeveyn adaylarının psikolojik ve sosyal açıdan da gebelik dönemine ve çocuk sahibi olmaya hazır hale gelmesi önemlidir. Gebeliğe hazırlık ile anne ve baba adayları, çocuk sahibi olmak konusunda daha bilinçli hareket eder hale gelir. Bu sayede, hem gebelik sürecinin hem de doğumun çok daha kolay ve sağlıklı geçirilmesi mümkün olur.

Gebeliğe Hazırlık İçin Neler Yapılması Gerekir?

Çocuk sahibi olma düşüncesi içerisinde bulunan ve gebelik planları olan ebeveyn adayları, ilk olarak bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Bu sayede, alınan gebelik öncesi danışmanlık hizmeti ile gebelikte anne ve bebek sağlığı açısından tehdit oluşturabilecek olası risk faktörleri tespit edilebilir.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekim tarafından yapılan gebelik öncesi muayene ile;

  • Tam bir jinekolojik muayne yapılır, gebe kalmaya engel veya gebelik oluştuğunda sorun olabilecek patolojiler varsa önceden tesbit edilir.
  • Tam bir fizik muayne ile gebe kalmasını etkileyebilecek veya gebelikte sorun olabilecek patolojiler araştırılır.
  • Gebe kalınmadan önce tedavi edilmesi gereken durumların tedavisi planlanır.
  • Varlığı durumunda gebeliği ve fetüsü etkieyebilecek enfeksiyonlar açısından tam bir tarama yapılır.
  • Tam bir tarama ile vitamin eksiklikleri kontrol edilir ve eksik vitaminlerin tedavisi planlanır.
  • Daha önceden geçirilmiş düşük, dış gebelik, erken doğum hikâyelerinin hekim tarafından bilinmesi, bu durumların tekrarlama riskine karşı önlem alınmasını sağlar.
  • Anne adayının düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa, bu ilaçların bebeğe zarar vermeyecek biçimde güncellenmesi mümkün hale gelir.
  • Gebelikten 3-6 ay önce anne ve baba adayının beslenmesi, yaşam şekli, alışkanlıkları gözden geçirilip, özellikle anne adayının detoksifikasyon sistemlerinin optimal hale getirilmesi sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını arttırır.
Şimdi Ara!
Yol Tarifi