Vajinismus Tedavisi – Op. Dr. Zehra Kalınlı

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus; kadınlarda genellikle psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel ilişki ve penetrasyon esnasında, vajinal kaslarda hastaların kontrolünde olmayan bir kasılma yaşanır. Bu kasılma sonucunda penetrasyon, hastalarda şiddetli bir ağrıya neden olur. Bu nedenle, cinsel birliktelik gerçekleştirilemez.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, genellikle psiko-sosyal sebeplerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Cinsel ilişki esnasında, hastalarda vajinal kaslarda kasılma ve şiddetli bir ağrı oluşur. Bu nedenle vajinal penetrasyon gerçekleştirilemez.

Vajinismus, Orta ve Uzak Doğu ülkelerinde çok daha yaygın görülen bir hastalıktır. Batılı ülkelerde, daha nadir rastlanır. Bu duruma yol açan faktör, kültürel kodlardır. Kadınların cinsel farkındalıklarının düşük olduğu, cinsel eğitimin yetersiz olduğu ve kadın cinselliği ile ilgili kulaktan dolma bilgilerin yaygın olduğu toplumlarda, vajinismus görülme sıklığı daha yoğundur.

Vajinismus, genellikle psikolojik ve sosyal faktörlere bağlı olarak gelişmekle beraber, nadiren de olsa fiziksel sebeplerle de ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir cinsel hayatın önünde ciddi bir engel teşkil eden vajinismus; ortaya çıktığı zaman dilimi itibariyle, iki farklı biçimde görülebilir;

 • Birincil (Primer) Vajinismus: Daha önce hiç cinsel birliktelik yaşamamış hastalarda görülen vajinismustur. Bu tür vajinismus hastalarında, genellikle yalnızca cinsel birlikteliğe karşı değil, vajinal penetrasyon içerin tüm durumlara karşı korku görülür. Vajinal jinekolojik muayene veya vajinal fitil kullanımı gibi durumlarda da kasılma ve ağrı oluşabilir.
 • İkincil (Sekonder) Vajinismus: Daha önce cinsel birliktelik yaşamış olan hastalarda, belirli olaylar sonucunda gelişen vajinismustur. Genellikle travmatik bir deneyime bağlı olarak ortaya çıkar. Ağrılı vajinal jinekolojik operasyonlar, cinsel şiddet, vajinal doğumlar, kürtaj, düşük gibi olaylar sonucunda ortaya çıkabilir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismusun ortaya çıkmasında sosyal, psikolojik ve fiziksel faktörler söz konusu olabilir. Özellikle psiko-sosyal faktörler, vajinismusun daha yaygın bir biçimde ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 • Cinsel eğitimin yetersiz olması,
 • Bekâretin namus simgesi olarak değerlendirilmesi,
 • Kadın cinselliğine izin verilmeyen toplumsal yapılar,
 • Cinselliğe dair yanlış bilgilerin, kulaktan dolma biçimde yayılması,
 • Cinsel hurafe ve yanlış inançlar,
 • Partnerlerin cinselliğe zorlayan davranışları,
 • Cinsel taciz, saldırı ve tecavüz gibi travmatik deneyimler sonucunda, vajinismus ortaya çıkabilir.

Çok daha nadir olarak karşılaşılmakla beraber, fiziksel faktörler de vajinismusa neden olabilmektedir;

 • Hymen dokusunda görülen anomaliler,
 • Vajinanın normalde kısa veya perdeli yapıda olması,
 • Kist ve apseler gibi nedenlere bağlı olarak da, vajinal penetrasyon esnasında şiddetli bir ağrı gelişmesi söz konusu olabilir. Bu durum, vajinismusa neden olabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisinde, ilk olarak vajinismusa neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Fiziksel bir faktör nedeniyle gelişen bir durum olup olmadığının tespit edilebilmesi için hastalar jinekolojik muayeneye alınır. Psikolojik faktörlerle gelişen vajinismus tedavisinde, psikoterapi yöntemlerinden ve bilişsel davranışçı terapiden yararlanmak mümkündür

Şimdi Ara!
Yol Tarifi